Ilustrator medyczny – na czym polega ten zawód?
Kto to właściwie jest ilustrator medyczny, naukowy?
Najogólniej rzecz ujmując ilustrator medyczny jest to artysta, który maluje i projektuje ilustracje i grafiki na potrzeby nauki między innymi medycyny, biologii, botaniki. Innymi słowy to osoba, która odpowiada za zobrazowanie zagadnień naukowych w formie ilustracji, grafiki, które nazywane są często rycinami naukowymi (ang. figur).
Na czym polega zawód ilustratora medycznego?
Zawód ilustratora medycznego polega na wykorzystaniu sztuki, czyli środków artystycznych do wyjaśniania i utrwalania wiedzy z zakresu nauki, medycyny, biologii itp. Pod hasłem środki artystyczne mówimy nie tylko o samej ilustracji, rysunkach czy grafice komputerowej. Dotyczy to również grafiki 3D, animacji oraz wielu pokrewnych dziedzin sztuki, w tym również komiksu.
W codziennych obowiązkach zawód ilustratora medycznego to ciągły proces tworzenia i malowania rycin, ilustracji, poszerzania wiedzy i konsultacji z środowiskiem naukowym projektów i grafik medycznych, naukowych.
Jaką rolę pełni w nauce ilustrator medyczny?
Rola ilustracji naukowej, medycznej w nauce jest ogromna. Przede wszystkim obraz pozwala lepiej opisać procesy, zjawiska, zabiegi chirurgiczne, anatomię, anomalie i patologię.
Język jest ograniczoną formą komunikacji i przekazu. Stąd z pomocą i wsparciem dla opisów i metodyki przychodzi obraz, który przyjmuje różne formy. Trudno sobie wyobrazić czytanie atlasu anatomicznego człowieka bez ilustracji i legendy. Bardzo trudno byłoby również zrozumieć jak działają narządy wewnętrzne lub zmysły bez zobrazowania ich anatomii oraz procesów i zjawisk jakie w nich zachodzą. Aby wesprzeć wyobraźnie i język potrzebne są ilustracje i obrazowe grafiki. Zdaniem obrazu jest pomóc w nauce, w zrozumieniu analizowanej treści.
Oto przykład obrazowania procesu zakrzepu i degeneracji neuronów zachodzącego w ludzkim organizmie na potrzeby publikacji naukowej.
Czy wiesz, że jednym z prekursorów ilustracji medycznej był najwybitniejszy artysta i wynalazca renesansu Leonardo da Vinci?
Tak, Leonardo poświecił lata na studiowaniu anatomii i analizie działania ludzkiego ciała. Artysta pozostawił po sobie niezliczoną liczbę szkiców i rysunków anatomicznych. Dzięki jego badaniom i ilustracjom nauka ogromnie zyskała na wiedzy. Głównym przedmiotem zainteresowania Leonardo był ludzki organizm, jako przykład doskonale działającej maszyny ale również anatomia ssaków.
Oto przykłady rysunków i szkiców antamomicznych mistrza Leonarda da Vinci.
Jaką wiedzą oraz umiejętnościami musi dysponować ilustrator medyczny?
Najważniejszą umiejętnością jaka musi posiadać ilustrator medyczny jest opanowanie technik rysunku, malowania oraz ogromna wyobraźnia. Za tym idzie oczywiście całe rzemiosło artystyczne, graficzne i znajomość oprogramowania graficznego, technik plastycznych.
Z pewnością ilustrator medyczny czy naukowy powinien mieć wykształcenie wyższe kierunkowe. To bardzo pomocne posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego co się maluje, obrazuje, żeby rzetelnie przekazać wiedzę i fakty.
Jedno co można powiedzieć o nauce to, że lubi dokładność i skrupulatność. Ilustracja medyczna czy naukowa też stawia na precyzję i rzetelność.
Do publikacji naukowych i książek wymagane są też odpowiednie specyfikacje dostarczanych obrazów. Są to wymagania dotyczące ilustracji jakie musi spełnić, żeby przyjąć projekt graficzny do druku. Stąd ilustrator medyczny musi posiadać odpowiednia wiedzę o przygotowaniu plików i publikacji do druku oraz na digital media.
Połączenie tych wszystkich umiejętności i talentów razem sprawia, że wyjątkowo niewiele artystów zajmuje się ilustracją medyczną czy naukową.
Gównie dlatego, że ilustracja medyczna i naukowa jest bardzo skomplikowana, czasochłonna i zwyczajnie trudna.
Bardziej wymaga to wiedzy i precyzyjnego trzymania się faktów i opisów niż artystycznej wolności i swobody wyrazu.
Ilustrator medyczny to dość niszowy zawód.
W Polsce zawód ilustratora medycznego uprawiają utalentowani pasjonaci, którzy kochają wiedzę, naukę i posiadają zacięcie artystyczne. Za granicą są studia, które uczą i przygotowują artystów do zawodu ilustratora medycznego. Niektóre zagraniczne organizacje wydają specjalne certyfikaty dla ilustratorów naukowych.
Ilustrator medyczny to szlachetny i wymagający zawód.
Nauka cały czas idzie do przodu i odkrywa co raz dalsze horyzonty wiedzy. Jednocześnie badania stają się co raz bardziej skomplikowane i zaawansowane. To sprawia, że uprawiając zawód ilustratora medycznego trzeba cały czas poszerzać swoja wiedzę i umiejętności w wielu dziedzinach naukowych.
Każda praca naukowa, publikacja czy książka potrzebuje ilustracji i grafik, które opisują procesy i pozwalają lepiej zrozumieć obiekty badań naukowych, anatomię lub ich patologię.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej ilustracji naukowej lub medycznej to napisz do mnie na
mail: komikskc@gmail.com
Oferujemy kompleksowe projektowanie i malowanie rycin na potrzeby publikacji naukowych i medycznych. Opracowujemy i malujemy ilustacje naukowe, medyczne, anatomiczne, biologiczne, ekologiczne etc.