Ryciny, ilustracje medyczne i naukowe - do czego służą?
Od zarania dziejów ludzie malowali świat, bacznie się mu przyglądając, aby go zrozumieć i opisać.
Wieki temu na wyprawy naukowe zabierano ilustratorów i artystów, aby odtwarzali na papierze wierne piękno fauny i flory, którą odkrywali ludzie, badając nowe lądy.
A wszystko to dla dobra nauki...
Żeby wiedzieć więcej.
Poznać więcej.
Zrozumieć więcej.
Wykorzystać wiedzę.
Zazwyczaj ilustrację kojarzymy z książkami, czasopismami lub grami. Bardzo często pierwsze skojarzenia wędrują w stronę książeczek dla dzieci, czy infantylnej rozrywki. Okazuje się, że bardzo często ilustracje przyjmują wymiar bardzo użytkowy. Tak się np. dzieje w szeroko pojętej nauce, medycynie, anatomii i wszystkich pokrewnych kierunkach naukowych. Bardzo dobrym przykładem ilustracji użytkowej są także wszelkiej "maści" rysunki i obrazki na potrzeby instrukcji.
Nauka, aby była zrozumiała i bardziej dokładna od stuleci posiłkuje się ilustracjami i rycinami.
Publikacje naukowe, artykuły w czasopismach, i teksty naukowe nie mogą się obejść bez obrazowych
rysunków, wizualizacji, schematów i ilustracji naukowych, zwanych najczęściej rycinami (ang. figures).
Aby opisać pewne procesy, czy zjawiska czasem słowa nie wystarczają.
Potrzebne są obrazy, schematy i wizualizacje, które pozwolą dany proces czy zjawisko pokazać.
W ten sposób nadaję się zagadnieniu nową perspektywę, wiedza nabiera przyswajalnego kształtu.
Jakie cele spełniają ryciny, ilustracje naukowe?
Oto przykład obrazowania procesu zakrzepu w naczyniu krwionośnym i degeneracji neuronów zachodzącego w ludzkim organizmie na potrzeby publikacji naukowej.
Ilustracja na potrzeby nauki i medycyny, czy prac naukowych jest dosyć specyficzna i hermetyczna. Taki rodzaj pracy projektowej zwyczajnie przerasta bardzo wielu artystów. Jest raczej garstka osób, które się tym trudnią i mają odpowiednie umiejętności i wiedzę. Oprócz bardzo dużych umiejętności graficznych, ilustratorskich i bardzo dużej wyobraźni przestrzennej, ilustrator czy rysownik medyczny musi posiadać odpowiednią wiedzę i erudycję naukową, aby odnaleźć się w projektowaniu na potrzeby nauki. Stąd najczęściej są to pasjonaci, którzy mają wykształcenie naukowe i znają się na zagadnieniach naukowych, które malują i wiernie odtwarzają. Ilustrator medyczny powienien przynajmniej potrafić opanować odpowiednią wiedzę i umieć poszukać. Sam jestem dobrym przykładem takeigo właśnie ilustratora medycznego, ponieważ ukończyłem biologię na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Od dziecka uwielbiałem malować naturę i rozkładać jej elementy i struktury na części pierwsze. To była dla mnie prawdziwa frajda.
W przypadku pracy naukowej i dydaktycznej z uczniami i studentami, ryciny i ilustracje odgrywają bardzo ważną rolę pomocy dydaktycznej.
Zasadniczo ludzie są istotami wzrokowymi.
Wzrok jest naszym dominującym zmysłem, na którym opieramy swoją percepcje, a przez to również zrozumienie otaczającego świata i rzeczy.
Jak w tym słynnym cytacie;
„Jeden obraz jest wart miliona słów.”
Dlatego potrzebujemy obrazów, żeby poznać, zrozumieć, nauczyć się.
Oto kilka przykładów rycin i ilustracji do plakatów anatomicznych o budowie ludzkiego oka.
Każda praca naukowa, publikacja czy książka potrzebuje ilustracji i grafik, które opisują procesy i pozwalają lepiej zrozumieć obiekty badań naukowych, anatomię lub ich patologię.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej ilustracji naukowej lub medycznej to napisz do mnie na
mail: komikskc@gmail.com
Oferujemy kompleksowe projektowanie i malowanie ilustracji oraz rycin na potrzeby publikacji naukowych i medycznych. Opracowujemy i malujemy ilustacje naukowe, medyczne, anatomiczne, biologiczne, ekologiczne etc.