Anatomia i ilustracja w anatomii

grafika medyczna, naukowa, anatomiczna

Anatomia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem budowy organizmów. Przedmiotem anatomii jest również badanie położenia, kształtu, składu oraz ewolucji narządów, tkanek i komórek oraz ich zmian na przestrzeni czasu.

Anatomię można podzielić na wiele działów np. na anatomię fizjologiczną i patologiczną, mikroskopową, radiologiczną, funkcjonalną, typograficzną. Większości ludzi anatomia kojarzy się bezpośrednio z ludzki ciałem. Jednak anatomia jako nauka to dział biologii, która zasadniczo zajmuje się wszystkimi organizmami żywymi. Stąd wyróżnić możemy anatomię roślin, anatomię zwierząt oraz anatomię człowieka. Z nauki jaką jest anatomia czerpie zarówno, botanika, zoologia, weterynaria jak i medycyna. W medycynie i biologii anatomia nierozerwalnie połączona jest takimi dziedzinami nauki jak fizjologią, histologią i cytologią itp.

Od początków cywilizacji wiedzę człowieka o życiu oraz otaczającym nas świecie ludzie czerpali z obserwacji. Obserwacje zapisywane w formie słownej oraz rysunkowej stanowiły podstawę rozwoju nauki i gromadzenia zasobów wiedzy. Nie wszystko jednak da się opisać słowami, ponieważ język werbalny ma swoje ograniczenia. Stąd z pomocą przychodziły rysunki i ilustracja opisowa, anatomiczna, które pozwalały pokazać dużo więcej i szczegółowo to co umykało słowom.
Trudno sobie wyobrazić naukę anatomii bez atlasów anatomicznych, które są pełna rysunków anatomicznych oraz ilustracji i rycin. Na studiach medycznych, weterynaryjnych lub powiązanych z biologią i medycyną anatomia to absolutnie podstawowy przedmiot. Od nauki anatomii zaczyna swoją edukację właściwie każdy student. Nic w tym dziwnego. Jak lekarz miałby leczyć człowieka jeśli nie zna jego anatomii oraz podstaw budowy tkanek, komórek, narządów? To jak mechanik, który naprawia auto a nie potrafi znaleźć silnika ani odróżnić go od chłodnicy.

Znajomość anatomii jest po prostu bardzo praktyczna w medycynie i nauce. Z punktu widzenia diagnostyki anatomia stanowi punkt wyjściowy do rozpoznania choroby lub zawężenia pola poszukiwań. Wszelkie zmiany i anatomiczne patologie to cenne i pomocne informacje diagnostyczne.

Narządy, układy i tkanki nie działają w próżni. Występują w pewnym ściśle określonym środowisku i fizjologii jako połączone i w różnym stopniu zależne od siebie i odziaływujące na siebie wzajemnie struktury biologiczne. Badania naukowe w medycynie, farmacji nie mogą obejść się bez ilustracji naukowej, która najczęściej osadzona jest w konkretnym środowisku anatomicznym.

Anatomia to wspaniała i bardzo ciekawa gałąź nauki. Nierozerwalnie połączona z wszystkimi innymi dziedzinami nauk medycznych i para medycznych stanowi punk wyjścia do wiedzy i badań naukowych. Ważnym i nieocenionym narzędziem pomocniczym i opisowym w anatomii jest ilustracja anatomiczna. Rysunki i ryciny są kluczowe do zobrazowania oraz opisania struktur, schematów i porównań. Wiedział to już Leonardo Da Vinci, który był swoistym prekursorem w ilustracji anatomicznej w czasach renesansu.

Oto przykłady rysunków i szkiców antamomicznych mistrza Leonarda da Vinci.

rysunki i szkice antamomiczne Leonarda da Vinci - ilustracja medyczna renesansu rysunki i szkice antamomiczne Leonarda da Vinci - ilustracja medyczna renesansu

rysunki i szkice antamomiczne Leonarda da Vinci - ilustracja medyczna renesansu rysunki i szkice antamomiczne Leonarda da Vinci - ilustracja medyczna renesansu

Bez rysunków, rycin i wizualizacji anatomicznych, praktycznie rozwój oraz postęp medycyny nie byłby możliwy. A przecież to postęp medycyny zawsze nadawał tempo rozwojowi ludzkiej cywilizcji.

Zapraszam do współpracy.

> Zobacz galerię rycin i ilustracji medycznych i naukowych.